Strona Główna / Portal Wielotematyczny / Halloween – święto duchów. W Polsce już stało się tak samo popularne, jak w innych krajach! Dlaczego jest tak niebezpieczne?

Halloween – święto duchów. W Polsce już stało się tak samo popularne, jak w innych krajach! Dlaczego jest tak niebezpieczne?

W wielu krajach w nocy z 31 października na 1 listopada od lat są organizowane maskarady, zwane Halloween.  Ludzie przebierają się za różne stwory i upiory. Dzieci i młodzież przeważnie chodzą po domach, zbierając słodycze. W latach 90. zwyczaj ten też przeniknął do Polski. W dzisiejszych czasach niektórzy ludzie są lepiej przygotowani do Halloween niż do uroczystości Wszystkich Świętych. Często w sklepach obok zniczy możemy zauważyć dynie ozdobne, stroje, gadżety i inne rekwizyty związane z Halloween. Jednak nie na tym kończy się cała istota tego święta. Istnieje wiele zwyczajów, które odbiegają od realnych norm życia ludzkiego. Dlaczego jest to według niektórych złe i niebezpieczne?

Znaczenie słowa Halloween.
Już sama nazwa z języka angielskiego oznacza uświęcać siły wyższe, poświęcać się im. To ludzka ciekawość przyciąga ludzi do poznania tych sił, którzy lubią nocną atmosferę tajemnicy. Jest to moc, o której niektórzy nie mają pojęcia i nie zdają sobie z tego sprawy.

Cukierek albo psikus.

Halloween i jego tradycja to nic innego jak odprawianie czarów. Rodzice przebierają swoje dzieci za wiedźmy, kościotrupy, szkielety, śmierć czy inne upiory. Nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to związane z satanistycznymi obrzędami, odprawianymi przez pogańskich kapłanów. Zbieranie słodyczy wcale nie jest takie niewinne, jak by się nam mogło wydawać. Otóż sataniści też chodzili od zamku do zamku w poszukiwaniu młodej dziewczyny, która później miała zostać spalona na stosie. Dla tych, co nie dali im poczęstunku, znaczyli drzwi ich domu, aby szatan w najbliższą noc mógł kogoś zabić.

Wydrążona dynia

W okresie halloween’owych zakupów w sklepach możemy zauważyć dynie, które są przeznaczone do wydrążenia. Do takiej dyni ze złowrogim uśmiechem możemy włożyć świeczkę i np. ozdobić swój balkon lub pokój. Coraz częściej widzimy je u swoich sąsiadów, a nawet i u nas.  Ale co w tym jest złego? Z pozoru wygląda to niegroźnie, jednak prawda jest inna. Starożytni mieszkańcy, którzy umieszczali na domach wydrążone i oświetlone dynie byli uważani za czcicieli szatana.

Halloween – dlaczego jest złe?
Oprócz przykładów wymienionych powyżej, do zwyczajów Halloween możemy zaliczyć również zwiedzanie opustoszonych, mrocznych i tajemniczych miejsc, udział w różnych rodzajach gier, oglądanie strasznych filmów i opowiadanie strasznych historii. Ludzie lubią takie klimaty, jednak nie wiedzą, że wiąże się to z:
– kwestionowaniem śmierci, życia wiecznego i braku szacunku dla zwłok

– ukazywaniem cmentarza jako miejsca upiornego, pełnego grozy
– oswajaniem dzieci z wampirami, upiorami, duchami i innymi istotami nadprzyrodzonymi
– pobudzaniem wyobraźni dziecka w sposób straszenia
– patrzeniem na śmierć jako festynu

Co Wy sądzicie o Halloween? Czy obchodzicie to święto?