Strona Główna / Portal Wielotematyczny / Noc spadających gwiazd już w ten weekend! Kiedy, gdzie i jak oglądać deszcz meteorytów?

Noc spadających gwiazd już w ten weekend! Kiedy, gdzie i jak oglądać deszcz meteorytów?

Uwaga, coś dla nocnych obserwatorów nieba! Już w sobotę 21 października możemy obejrzeć ostatni deszcz meteorytów w październiku tego roku. Każda ze spadających gwiazd będzie się pojawiać, co około 2-3 minuty! O której godzinie i gdzie będziemy mogli je obejrzeć?


Orionidy to najprościej mówiąc rój meteorów. Miesiąc październik jest to czas, w którym jest ich najwięcej w ciągu roku.  Ich obecność będzie najbardziej widoczna nocą z 21 na 22 października. Prędkość meteorów wynosi 66 km/s, co oznacza, że w ciągu 1 godziny zobaczymy ich około 30. W ubiegłych latach miłośnicy mogli ich zaobserwować nawet 70. Podczas obserwacji nasz wzrok powinniśmy skierować w stronę wschodniego horyzontu – tam właśnie rozbłysną Orionidy.


Wieczorny seans najlepiej rozpocząć od godziny 23.30 z dala od latarni i innych źródeł sztucznego oświetlenia. Rój będziemy mogli dostrzec gołym okiem, bez pomocy żadnych sprzętów astronomicznych. Według prognozy pogody, sobotnia noc ma być bezchmurna i pogodna. Są to idealne warunki do nocnych obserwacji. Nie możesz przepuścić takiej szansy!
To nie koniec dobrych wieści dla spragnionych obserwatorów. W tym roku będziemy mieć okazję podziwiać jeszcze niejeden deszcz meteorów, a najbliższy z nich to Leonidy, które pojawią się na naszym niebie 17 listopada i w grudniu (Geminidy i Ursydy). Zapraszam wszystkich do wspólnego oglądania.