Strona Główna / HOT / Oficjalnie: Reprezentacja Polski zagra z Koreą Południową na Stadionie Śląskim!

Oficjalnie: Reprezentacja Polski zagra z Koreą Południową na Stadionie Śląskim!

Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził informację, że reprezentacja Polski po 9 latach przerwy ponownie zagra na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Rywalem biało-czerwonych będzie Korea Południowa. Mecz zostanie rozegrany 27 marca i będzie jednym z czterech spotkań towarzyskich kadry w ramach przygotowań do mistrzostw świata w Rosji. 

 

Trochę historii

Pierwszy mecz kadry w Chorzowie odbył się w roku 1956. Reprezentacja Polski przegrała wtedy 0:2 z NRD w obecności 90 000 widzów! Kolejnym ważnym wydarzeniem na Stadionie Śląskim był mecz z ZSRR rok później. Przy około 100 000 widzów biało-czerwoni zwyciężyli 2:1. Jednak rekord frekwencji padł w roku 1963. Górnik Zabrze rozgrywał mecz z Austrią Wiedeń w ramach eliminacji Pucharu Europy. Wygrany pojedynek Górnika (1:0) oglądało na żywo około 120 000 ludzi. Miano “Kotła Czarownic” stadion zyskał 10 lat później dzięki angielskim dziennikarzom, którzy określili go w ten sposób po przegranym spotkaniu ich reprezentacji z Polską 0:2.

 

Szczęśliwy stadion reprezentacji?

“Kocioł czarownic” zazwyczaj był kojarzony z dobrymi wynikami kadry. To właśnie tutaj reprezentacja trzykrotnie zapewniała sobie awans na mundial (w roku 1977, 1985 i 2001). Warto dodać, że mecz rozgrywany 1 września 2001 roku z Norwegią dał Polsce awans na mundial po 16 latach przerwy. Ostatni mecz biało-czerwonych, rozgrywany na Stadionie Śląskim nie był już jednak tak przyjemny. Na ośnieżonej murawie reprezentacja Polski uległa Słowacji 0:1. Spotkanie to było podsumowaniem nieudanych eliminacji do mundialu w RPA, a także zawirowań wokół ówczesnej kadry i PZPN.

 

Nowy stadion

Obiekt miał zostać oddany do użytku wiosną 2011 roku i miał stanowić jeden ze stadionów, na których rozgrywane będą mecze Euro 2012. Jednak dwa lata wcześniej, w roku 2009 UEFA zdecydowała, że Chorzów nie będzie gościć meczów mistrzostw. Pomimo tego, samorząd województwa zdecydował się dokończyć zaplanowaną inwestycję i stworzyć stadion wielofunkcyjny. Ostatecznie całość kosztowała około 650 mln złotych. Chorzowski stadion może obecnie pomieścić 54 000 widzów.

 

Mecze towarzyskie kadry

Reprezentacja Polski rozegra przed Mundialem w Rosji 4 mecze towarzyskie. Trzy z nich są już zaplanowane: 23 marca z Nigerią (lokalizacja nie jest jeszcze znana), 27 marca z Koreą Południową (Stadion Śląski w Chorzowie), 12 czerwca z Litwą (na Stadionie Narodowym w Warszawie). Ostatniego z rywali poznamy wkrótce, jednak znamy już datę meczu – odbędzie się 4 dni przed spotkaniem z Litwą, 8 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi