Strona Główna / Sporty Zimowe / Skoki Narciarskie / Przed nami 66 Turniej Czterech Skoczni! Sprawdź plan transmisji

Przed nami 66 Turniej Czterech Skoczni! Sprawdź plan transmisji

Cztery skocznie, cztery miejsca, cztery konkursy, system KO i dziesięć dni pełnych emocji! Jutrzejszymi kwalifikacjami w Oberstdorfie rozpoczyna się 66 edycja Turnieju Czterech Skoczni. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów w skokach narciarskich.

 

Specyficzne zasady

Formuła konkursów Turnieju Czterech Skoczni różni się od tradycyjnie rozgrywanych zawodów w trakcie całego sezonu. Jak zostało wspomniane we wstępie – turniej ten jest rozgrywany w czterech różnych miejscach. W ciągu dziesięciu dni skoczkowie wystartują w czterech konkursach oraz cztery razy wezmą udział w kwalifikacjach. Oznacza to, że będą mieli zaledwie 2 dni wolne bez oddawania żadnych skoków. Jednak zasadnicza różnica to system rozgrywania konkursu, czyli tzw. KO, inaczej – rywalizacja w parach. Do konkursu głównego kwalifikuje się 50 zawodników, którzy następnie zostają podzieleni na pary według miejsc zajmowanych w kwalifikacjach. Konkurs rozpoczyna para, która zajęła w kwalifikacjach miejsca 25-26, kolejną parą są zawodnicy zajmujący miejsca 24-27. Pierwszą serię kończy para, w której mierzy się zwycięzca kwalifikacji z zawodnikiem, który zajął 50 miejsce. Do drugiej serii awansują zwycięzcy 25 par, a także 5 najlepszych przegranych, tzw. lucky losers. Finałowa seria rozgrywana jest już tradycyjnym systemem, czyli od 30 miejsca do pierwszego.

 

Skocznie

Niemiecka część turnieju odbędzie się na skoczniach w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Skocznia Schattenbergschanze  w Oberstdorfie ma wymiary: K-120, HS-140. Jej rekordzistą jest Sigurd Pettersen, który skoczył 143,5 m w 2003 roku.

 

Noworoczny konkurs odbędzie się na skoczni Olympiaschanze w Garmisch-Partenkirchen, której wymiary to: K-125 i HS 142. Oficjalnym rekordzistą obiektu jest Anders Jacobsen, który uzyskał 143,5 m w 2010 roku.

 

Z kolei austriacka część turnieju będzie miała miejsce na skoczniach w Innsbrucku i Bischofshofen. Trzeci konkurs odbędzie się na skoczni Bergisel, której punkt K jest na 120 metrze, a punkt HS na 130. Oficjalnym rekordzistą jest Michael Hayboeck, który w 2015 roku uzyskał 138,5 m.

 

Ostatni konkurs turnieju będzie rozgrywany na skoczni im. Paula Ausserleitnera w Bischofshofen. Jej wymiary to: K-125, HS-140. Oficjalny rekord obiektu wynosi 144,5. Taką odległość uzyskał Niemiec Andreas Wellinger, podczas ostatniej edycji turnieju.

 

Faworyci i historia

Faworytem tegorocznego turnieju jest aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Niemiec Richard Freitag. W opiniach ekspertów wskazuje się również Stefana Krafta, Johanna Andre Forfanga oraz ubiegłorocznego zwycięzcę – Kamila Stocha. W dotychczasowej historii imprezy tylko ośmiu skoczków potrafiło wygrać turniej dwa razy z rzędu: Helmut Recknagel (1958 i 1959), Bjoern Wirkola (1967 i 1968), Jochen Danneberg (1976 i 1977), Hubert Neuper (1980 i 1981), Jens Weissflog (1984i 1985), Ernst Vettori (1986 i 1987), Janne Ahonen (2005 i 2006) oraz Gregor Schlierenzauer (2012 i 2013).

 

Dotychczasowi zwycięzcy turnieju:

 

Skład reprezentacji Polski

Po zgrupowaniu kadr A,B i C w Zakopanem, które miało miejsce przed Świętami Bożego Narodzenia, trener Stefan Horngacher zdecydował się na wystawienie w dwóch pierwszych konkursach (Oberstdorf i Ga-Pa) sześciu reprezentantów, którzy dotychczas punktowali w Pucharze Świata. Decyzja ta oznacza, że Polacy nie wykorzystają przysługującego im limitu siedmiu skoczków. Na austriacką część turnieju do kadry dołączy lider Pucharu Kontynentalnego – Tomasz Pilch, który aktualnie startuje w konkursach tego cyklu rozgrywanych w szwajcarskim Engelbergu.

 

Najbardziej atrakcyjna impreza

Warto nadmienić, że Turniej Czterech Skoczni to najbardziej atrakcyjna pod względem finansowym impreza w trakcie całego sezonu. Za zwycięstwo w poszczególnym konkursie skoczek otrzymuje 10 tysięcy franków szwajcarskich, z kolei za wygraną w całym cyklu zwycięzca otrzymuje 20 tysięcy franków szwajcarskich.

 

Program 66 Turnieju Czterech Skoczni:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi