Strona Główna / HOT / Rosja wykluczona z Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang!

Rosja wykluczona z Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang!

W dniu wczorajszym decyzją Komitetu Wykonawczego MKOl reprezentacja Rosji została wykluczona z zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w lutym 2018 roku w południowokoreańskim Pjongczang! Powodem wykluczenia Rosjan z Olimpiady jest afera dopingowa, która ciągnie się za nimi od kilku lat.  

W ciągu ostatnich dwóch lat Światowa Agencja Antydopingowa opublikowała dwa raporty, których wyniki okazały się dla Rosjan bezlitosne. Udowodniono, że w czasie od 2011 do 2015 roku około 1000 rosyjskich sportowców wzięło udział w tuszowaniu oszustw. W cały proceder wmieszane było państwo, które go sponsorowało.

Jak się okazało, doping stosowano na szeroką skalę podczas poprzednich zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się właśnie w Rosji (Soczi 2014). Gospodarze Igrzysk sięgnęli wówczas po 33 medale, z których na dzień dzisiejszy 11 już im odebrano! Poza odbiorem medali, ukarano również samych zawodników, których w większości dożywotnio zdyskwalifikowano. Dożywotnio wykluczony z ruchu olimpijskiego został także były minister sportu, obecnie wicepremier Witalij Mutko.

Dopuszczeni do startu w najbliższych zimowych Igrzyskach Olimpijskich zostaną jedynie ci sportowcy, którym nie sposób udowodnić żadnej winy. Jednak będą oni mogli wystąpić wyłącznie pod olimpijską flagą i w razie zdobycia przez któregoś z nich złotego medalu – wysłuchają hymnu olimpijskiego. Jak informuje szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Żukow – decyzja odnośnie startu tych zawodników na olimpiadzie, zapadnie 12 grudnia na specjalnym spotkaniu z udziałem zawodników, trenerów i działaczy. Rosyjska telewizja państwowa zapowiedziała już, że w związku z decyzją podjętą przez MKOl, nie będzie transmitować sportowych zmagań z olimpiady w Pjongczang.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi