Strona Główna / Sporty Zimowe / Skoki Narciarskie / Skoki narciarskie: już od jutra mistrzostwa świata w lotach!

Skoki narciarskie: już od jutra mistrzostwa świata w lotach!

Jutrzejszymi kwalifikacjami rozpoczną się XXV mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Gospodarzem tegorocznej imprezy jest niemiecki Oberstdorf.

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich charakteryzują się odmiennym sposobem wyłaniania mistrza niż ma to miejsce na obiektach dużych i normalnych. Indywidualny tytuł zdobywa skoczek, który okazał się najlepszy po czterech, a nie dwóch seriach skoków. Konkurs jest rozgrywany przez dwa dni, (po dwie serie w każdym dniu). Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą na rozegranie trzeciej i czwartej serii, możliwe jest wyłonienie mistrza na podstawie dwóch przeprowadzonych serii.

Program mistrzostw świata w lotach narciarskich (Oberstdorf HS 235):

Obecne wymiary skoczni im. Heiniego Klopfera w niemieckim Oberstdorfie to: K-200 m, HS-235 m. Rekordzistą obiektu jest Andreas Wellinger, który przed rokiem, 5 lutego 2017 oddał lot na odległość 238 metrów.

Jak informowaliśmy wcześniej, Polacy do Oberstdorfu udali się w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Piotr Żyła i Maciej Kot. Jeden ze skoczków zostanie odsunięty po seriach treningowych poprzedzających kwalifikacje. Przypomnijmy, że w kwalifikacjach do konkursu o mistrzostwo świata może wziąć udział jedynie czterech skoczków z każdego kraju, a do konkursu głównego kwalifikuje się 40 a nie 50 zawodników – ze względu na loty narciarskie.

Na tegorocznej imprezie zabraknie kilku znanych skoczków. W reprezentacji Austrii nie znalazł się Gregor Schlirenzauer, który nie prezentuje obecnie wysokiej formy. 28-latek pojechał trenować do słoweńskiej Planicy. W Oberstdorfie zabraknie również lotników: Roberta Kranjca i Jurija Tepesa, którzy również są obecnie bez formy. Poza Peterem Prevcem, pod nieobecność utytułowanych lotników w Słoweńskiej kadrze wystąpią: Domen Prevc, Anze Semenic, Tilen Bartol i Ziga Jelar. Na uwagę zasługuje fakt, że w tegorocznych zmaganiach nie wezmą udziału mistrzowie z lat: 2008 (Gregor Schlirenzauer), 2012 (Robert Kranjec) i 2014 (Severin Freund). Wystartuje jednak mistrz świata w lotach z roku…1992 (Noriaki Kasai).

Do rywalizacji na najwyższym poziomie wraca za to Richard Freitag, który po upadku w Innsbrucku nie startował w zawodach w Bischofshofen i Bad Mitterndorf. Poza liderem niemieckiej kadry wystąpią w niej: Andreas Wellinger, Markus Eisenbichler, Karl Geiger i Stephan Leyhe.

Faworytami do zwycięstwa w konkursie indywidualnym i drużynowym są bez wątpienia Norwedzy. Trener Alexander Stöckl zdecydował, że Norwegię będą reprezentować: Daniel Andre Tande, Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Robert Johansson, Andreas Stjernen i Halvor Egner Granerud.

Dotychczasowi medaliści mistrzostw świata w lotach narciarskich (konkursy indywidualne):

Dotychczasowi medaliści mistrzostw świata w lotach narciarskich (konkursy drużynowe):

Rywalizacji może zagrażać pogoda. Według prognoz meteorologów, w ciągu najbliższych dni nad Oberstdorfem ma przechodzić gwałtowny front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu, śniegu oraz silny, porywisty wiatr. Szczególnie niekorzystne warunki są zapowiadane na czwartek i piątek. W czasie trwania treningów oraz kwalifikacji wiatr ma osiągać średnio 4 m/s, a temperatura powietrza ma wynosić około +5 stopni. Na tę chwilę przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych serii treningowych i konkursowych zgodnie z planem wydaje się mało realne. Mistrzostwa świata w lotach narciarskich wydają się być poważnie zagrożone.

Lista startowa kwalifikacji (18.0.2018):

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi