Strona Główna / Sporty Zimowe / Skoki Narciarskie / Skoki narciarskie: Tomasz Pilch – kolejny talent polskich skoków

Skoki narciarskie: Tomasz Pilch – kolejny talent polskich skoków

W czterech konkursach tegorocznego Pucharu Kontynentalnego dwa razy zwyciężył i dwa razy zajmował 7 miejsce. Jest liderem cyklu i dzięki ostatnim świetnym występom wywalczył dodatkowe miejsce dla Polski na zbliżający się Turniej Czterech Skoczni. Mowa o Tomaszu Pilchu – 17 latku, który jest siostrzeńcem Adama Małysza!

Drugi weekend grudnia był inauguracją Pucharu Kontynentalnego 2017/2018. Na olimpijskiej skoczni w Whistler (K-95, HS-104) w pierwszym konkursie cyklu nieoczekiwanie zwyciężył Tomasz Pilch, pokonując zawodników znanych z występów w Pucharze Świata, m.in.: Andreasa Wanka, Nejca Dezmana, Viktora Polaska, Joachima Hauera czy Toma Hilde. Pilch wysoką formę potwierdził również w drugim konkursie, zajmując 7 miejsce.

Kanadę uznaję za bardzo udaną ☺️

Publié par Tomek Pilch sur mardi 12 décembre 2017

 

Gdy najlepsi skoczkowie świata rywalizowali podczas minionego weekendu na skoczni Gross-Titlis-Schanze w szwajcarskim Engelbergu, rywalizacja “drugiej ligi” miała miejsce w Kuusamo, na obiekcie który niedawno gościł Puchar Świata. W pierwszym konkursie ponownie najlepszy okazał się Tomasz Pilch. Polak po pierwszej serii zajmował 8 pozycję, tracąc do lidera 10,9 punktu, jednak kapitalny skok na 143,5 m w drugiej serii pozwolił mu na drugi w sezonie triumf. W niedzielnych zawodach, podobnie jak tydzień wcześniej, siostrzeniec Adama Małysza uplasował się na 7 miejscu. Warto jednak zaznaczyć, że po pierwszej serii zajmował miejsce 18 i ponownie fenomenalny skok w drugiej serii (143 m) przyniósł młodzieżowcowi spory awans.

Jestem w skokach od lat i chyba nie spotkałem chłopaka, który miałby spokojną głowę po takim zainteresowaniu, jakie się wytworzyło wokół Tomka. Tomek pokazał w Finlandii to, z czego dał mi się dobrze poznać – że jest bardzo mocny psychicznie. W Ruce, na bardzo trudnej skoczni, gdzie często rządzi wiatr, zaliczył świetny i bardzo dobry konkurs. Pewnie w niedzielę miał pecha do warunków w pierwszej serii i dlatego był dopiero 18. Ale w rundzie finałowej miał i najdalszy skok (143 m), i najwyższą notę – mówi w wywiadzie dla portalu sport.pl Jan Szturc, pierwszy trener Adama Małysza, który prowadził jego siostrzeńca od 10 do 15 roku życia.

Publié par Ruka Nordic sur samedi 16 décembre 2017

 

Świetny występy Tomasza Pilcha przyczyniły się do powiększenia limitu startowego dla naszej reprezentacji na kolejny period Pucharu Świata (który obejmuje cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni). Trener Stefan Horngacher będzie mógł wystawić aż 7 skoczków do kwalifikacji. Czy da szansę świetnemu młodzieżowcowi, dzięki któremu de facto limit został powiększony? Odpowiedź na to pytanie mamy poznać jeszcze przed świętami. W ciągu najbliższych dni w Zakopanem odbędzie się trzydniowe zgrupowanie kadr A, B i C, podczas którego zawodnicy oddają pierwsze skoki na przebudowanej Wielkiej Krokwi  im. Stanisława Marusarza, a także przetestują nowe kombinezony, przygotowywane specjalnie na zbliżający się turniej.

Po zgrupowaniu w Zakopanem, skoczkowie dostaną czas wolny, a następnie spotkają się w drugi dzień świąt podczas konkursu o Mistrzostwo Polski, na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Jednak nie wszyscy…Piątka zawodników zostanie powołana na kolejne konkursy Pucharu Kontynentalnego, które odbędą się 27 i 28 grudnia w Engelbergu, w związku z czym nie wystartują w krajowych zawodach. Obecny trener Pilcha, Maciej Maciusiak przyjmuje wyniki swego podopiecznego ze spokojem i przekonuje, że wysłanie go na Turniej Czterech Skoczni niekoniecznie może być dobrym rozwiązaniem. W końcu to jeden z najtrudniejszych momentów w sezonie, skoczkowie rywalizują w formule KO (w parach).

 

Aktualna klasyfikacja Pucharu Kontynentalnego 2017/2018:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi