Strona Główna / Wiadomości Sportowe / Sportowcy z Korei Południowej i Północnej wspólnie przemaszerują podczas ceremonii otwarcia igrzysk

Sportowcy z Korei Południowej i Północnej wspólnie przemaszerują podczas ceremonii otwarcia igrzysk

Już 9 lutego rozpoczną się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, których gospodarzem będzie południowokoreański PeyongChang. W trakcie ceremonii otwarcia sportowcy z Korei Południowej i Korei Północnej przemaszerują wspólnie pod Flagą Zjednoczenia oraz wystawią wspólną reprezentację kobiet w hokeju na lodzie.

W najbliższą sobotę przedstawiciele obu krajów spotkają się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Tomasem Bachem. Podczas spotkania zostaną ustalone wszelkie szczegóły tego wydarzenia, a także wielkość wspólnej reprezentacji kobiet w hokeju na lodzie. Ostatnim razem jako jeden kraj oba państwa wystąpiły w 1991 roku. Były to mistrzostwa świata w tenisie stołowym oraz piłkarskie mistrzostwa świata do lat 20.

Będzie to czwarta ceremonia otwarcia igrzysk, na której koreańscy sportowcy pojawią się pod jedną flagą (w polu białym błękitny półwysep koreański). Poprzednio takie wydarzenia miały miejsce w  Sydney (2000), Atenach (2004) i Turynie (2006).

Dotychczas sportowcy z Korei Północnej ośmiokrotnie brali udział w zmaganiach podczas zimowej olimpiady, a tylko dwukrotnie zdobywali medale (srebrny i brązowy – ostatnim razem podczas igrzysk w Albertville w 1992 roku). Obecnie Korea Północna nie ma prawa wysłania na najbliższe igrzyska żadnego sportowca, jednak kilku z nich z pewnością wystąpi. Kwalifikację olimpijską wywalczyła już para sportowa w łyżwiarstwie figurowym: Ryom Tae-ok i Kim Ju-sik, ale nie zostali zgłoszeni na czas. Najprawdopodobniej otrzymają specjalną “dziką kartę”.

Igrzyska w Korei Południowej odbędą się w dniach 9 – 25 lutego. Azjatycki kraj będzie organizatorem tej imprezy po raz drugi. Wcześniej Korea Południowa zorganizowała letnie igrzyska w Seulu (1988). Warto dodać, że tamtejsza olimpiada była zbojkotowana przez sąsiada z północy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi